Neler yeni
StarTR Türkiye,nin Sanal Sohbet Odaları esokey, okeylisans, OkeyLisans İnternet Hizmetleri

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

UzmanYazar Sponsorluk 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 📨

Uzmanazar | kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası

Sağlık Köşesi Zona Hastalığı Nedir, Neden Olur.

Monarch

Yönetici
System Admin
Katılım
7 Mart 2021
Mesajlar
86
Tepki Puanı
93
Puanı
2
Konum
Turkey
Web
www.startr.org
Eğitim
Üniversite
İlgi Alanı
Java
herpes-zoster.pngZona Hastalığı, herpes zoster denilen virüsün sebep olduğu bir hastalıktır. Herpes zoster virüsünün, sinir uçlarında iltihaplanma yapması sonucu ortaya çıkar. Zona Hastalığı, her yaşta görülebilen ağrılı bir hastalıktır. Omurilikten çıkan bir sinirin virüsü beslemesi ile oluşur. Herpes zoster virüsü, suçiçeği geçiren kişilerde yıllarca uyku durumunda bekleyebilir.

Genellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, stres durumlarında ortaya çıkar. İlk belirtisi çok şiddetli ağrı, halsizlik ve döküntülerdir. Zona hastalığı, doktor kontrolü olmadan da deri üzerinde fark edilebilir. Ciltte kızarıklık ve kabarcıklar, şiddetli ağrı, yanma, baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik, yorgunluk görülür.

Vücut direncine bağlı olarak hastalık iki haftaya kadar sürebilir. Ağrı çok daha uzun da sürebilir. Gençlerde ve çocuklarda zona hastalığı daha çabuk geçer. Ancak yaşlı insanlarda iyileşme süreci daha uzundur. Yaşlılarda şiddetli ağrıya sebep olan zona, halk arasında gece yanığı olarak da isimlendirilir. Bağışıklık sistemi güçlü ve sağlıklı bir bireyde zona hastalığı tekrarlanmaz. Tıpkı suçiçeği gibi bir kez yaşanır.

Zona hastalığını tedavi etme sürecinde dinlenmek çok önemlidir. Bağışıklık sisteminin toparlanması için yatak istirahatine ve sıvı alımına dikkat edilmelidir. Zona başladıktan sonraki ilk bir ya da iki gün içinde antiviral ilaçlarla tedaviye başlandığında daha çabuk iyileşme görüldüğü gözlemlenmiştir. Derideki tahriş için doktorun vereceği ilaçlar dikkatle kullanılmalıdır. Kullanılan ağrı kesiciler ile ağrının şiddeti biraz daha azaltılabilir.
 

Konuyu Okuyan Kullanıcılar

Uzman Yazar Reklam Alani

Skype

Uzman Yazar Destek

StarTR

İnteraktif Siteler

Uzman Yazar

Resmi İnstagram Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Youtube Kanalı

Uzman Yazar

Resmi Facebook Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Twitter Sayfası

Google

Uzman Yazar Archive

Uzman Yazar

WhatsApp Destek Hattı