Neler yeni
StarTR Türkiye,nin Sanal Sohbet Odaları esokey, okeylisans, OkeyLisans İnternet Hizmetleri

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

UzmanYazar Sponsorluk 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 📨

Uzmanazar | kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası

WordPress WordPress Siteler için Cloudflare Kurulumu

Monarch

Yönetici
System Admin
Katılım
7 Mart 2021
Mesajlar
86
Tepki Puanı
93
Puanı
2
Konum
Turkey
Web
www.startr.org
Eğitim
Üniversite
İlgi Alanı
Java


Web sayfalarının yüklenme hızı artık Google’ın gözünde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle gerekli aksiyonların alınması şarttır. Bir örnek verecek olursak, WP Super Cache gibi bir eklentinin kullanılması, web site sayfalarının açılış hızını ciddi anlamda artıracaktır. CloudFlare ise ziyaretçi ve web site arasında sunucu görevi gören bir içerik dağıtım ağıdır. Tüm dünyada birçok sunucusu bulunan CloudFlare, ön belleğe alınan statik içerikler sunarak web sitelerin yüklenme hızını destekler. CDN’ler ile kıyaslandığında kolay SSL kurulumu, DDoS saldırılarını azaltma, protokoller arasında ağ geçidi ve web site siteye yapılan talepler üzerine analitik üretme gibi alternatifler sağlamaktadır.

CloudFlare Kurulum Aşamaları
Kurulum işlemini anlatmadan önce ihtiyacınız olan bazı bilgiler bulunmaktadır. Öncelikle alan adı kaydedicinizin kontrol paneline erişim ve WordPress yönetici bölgenize erişim yaptıktan sonra birtakım ayarları gerçekleştirmeniz gerekiyor.
İlk olarak CloudFlare resmi web sitesine girerek bir hesap oluşturmanız şarttır. Siteye girdikten sonra ‘Sign up’ tuşuna basarak karşınıza çıkan bilgileri doldurmanız gerekir.

Üyelikten sonra sitenizi ekleme penceresi karşınıza çıkacaktır. Buraya web sitenizin adını girerek ‘Scan DSN Records’ tuşuna basabilirsiniz.

Bu aşamaların ardından CloudFlare’de alan adınız için DNS kayıtlarını kontrol etmeniz gerekecek. Tarama işleminden sonra Burada alt alan isimleri için devre dışı ve etkinleştir seçenekleri görülecektir. Tercih edeceğiniz DNS kaydı için gri bulut resmi devre dışı bırakmayı, turuncu bulut resmi ise etkinleştirmeyi sembolize eder.Bu ekranda çıplak alan adınız ve alt alan adlarınız için CloudFlare’i etkinleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede siteniz ‘www’ olan ya da olmayan versiyonlarda başarılı bir şekilde çalışacaktır. İşlemler tamamlandıktan sonra ‘Continue’ tuşuna basmayı unutmayın.

Bir diğer adımda CloudFlare planını seçmeniz talep edilecek. Ücretsiz planı seçtikten sonra tekrar ‘Continue’ butonuna basmalısınız. Ardından CloudFlare nameserverları sizlerle paylaşılacaktır. Alan adınızın sağlayıcı kontrol paneline ulaşarak mevcut nameserverlarını, CloudFlare nameserverlarıyla değiştirebilirsiniz.

Önemli Not: DNS’lerin dağıtılma süreci 72 saate kadar devam edebilir. Bu güncellemelerin ardından CloudFlare’dan bir e-mail onayı alacaksınız. Ya da aynı şekilde CloudFlare web sitesinden de son durumu kontrol etme şansınız bulunmaktadır.

WordPress’de CloudFlare Kurulumu ve Yapılandırma Ayarları
Oldukça güzel seçeneklere sahip olan CloudFlare, aşağıdaki özellikleri beraberinde getirir;

1)- İstatistikler
2)- Web uygulama güvenlik duvarı kuralları
3)- Tek tık ile WP optimizasyonu
4)- Otomatik olarak önbellek temizleme

CloudFlare
ayarlarını resmi web sitesinden kontrol paneline erişim yapmadan değiştirebilme
Kurulum için WP yönetici panelinize girerek eklentiyi yükleyebilirsiniz. Kısa sürede tamamlanacak kurulumun ardından yapılandırma sürecine geçebilirsiniz. Eklentiler bölümünden ‘yüklü eklentiler’ butonuna tıkladıktan sonra CloudFlare’i bulun ve ardından ‘ayarlar’ sekmesine tıklayın.

Ayarlar kısmında API ve E-mail adresini girmeniz talep edilecektir. ‘Get your API key from here’ tuşuna tıklayarak API anahtarınızı bulabilirsiniz.
Anahtarı aldıktan sonra WP sitenizde e-mail adresiyle beraber API anahtarını girerek ‘save API credentials’ butonuna basın.

Ayarlar, sayfanıza transfer edildikten sonra ise ‘Apply Default Settings’ bölümünde ‘Apply’ tuşuna basmalı ve varsayılan CloudFlare ayarlarını kullanmaya başlamalısınız.

Burada Automatic Cache alanında ‘Apply’ tuşuna tıklayarak otomatik cache’yi etkinleştirmenizi öneriyoruz. CloudFlare kurulum işlemleri bu şekilde tamamlanmış olacaktır. Eklentinin yapılandırma ayarları da pratik olarak gerçekleştirilebildiği için web siteniz artık eskisinden çok daha hızlı bir şekilde açılacaktır. Ayrıca DDoS saldırılarına karşı web siteniz koruma altına girecektir. Bu eklentinin SEO açısından web sitenize oldukça yararlı sonuçlar getirdiği de unutulmamalıdır.
 

Konuyu Okuyan Kullanıcılar

Uzman Yazar Reklam Alani

Skype

Uzman Yazar Destek

StarTR

İnteraktif Siteler

Uzman Yazar

Resmi İnstagram Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Youtube Kanalı

Uzman Yazar

Resmi Facebook Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Twitter Sayfası

Google

Uzman Yazar Archive

Uzman Yazar

WhatsApp Destek Hattı