Neler yeni
StarTR Türkiye,nin Sanal Sohbet Odaları esokey, okeylisans, OkeyLisans İnternet Hizmetleri

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

UzmanYazar Sponsorluk 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 📨

Uzmanazar | kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası

WordPress Web Siteleriniz için Breadcrumbs Soyağacı Fonksiyonu Nasıl Eklenir

Monarch

Yönetici
System Admin
Katılım
7 Mart 2021
Mesajlar
86
Tepki Puanı
93
Puanı
2
Konum
Turkey
Web
www.startr.org
Eğitim
Üniversite
İlgi Alanı
Java


WordPress’de birçok fonksiyon bulunmaktadır. Kullanıcı deneyimini artıran bu fonksiyonlar arasında WordPress Breadcrumbs fonksiyonu her zaman merak edilmiştir. Web sitenizde gezinmeyi kolaylaştıran bu fonksiyon ayrıca SEO açısından da faydalıdır. Öncelikle Breadcrumbs, sahip olduğunuz web sitenizi erişilebilir hale getiren navigasyon yöntemi olarak bilinir. Günümüzdeki pek çok kullanıcının karşılaştığı navigasyon çubukları aslında Breadcrumbs olarak hazırlanmıştır.

WordPress Breadcrumbs fonksiyonu, kullanıcıların an itibariyle bulunduğu sayfaya ulaşana kadar kaydettikleri aşamaları da göstermektedir. Yani anlık olarak bulunduğunuz sayfaya gelene kadar kullanıcıların hangi sayfaları ziyaret ettiğini sizlerle paylaşmaktadır.

Arama sonuçlarında Breadcrumbs’ı görüntülemek için Google tarafından meta başlığının hemen altında bulunan yeri kontrol edebilirsiniz. Bu fonksiyonun web sitelerin sıralamasını olumlu yönde etkilediği be belirtilmektedir.

WordPress Breadcrumbs Fonksiyonu Nasıl Eklenir?
WordPress Breadcrumbs fonksiyonu iki farklı yöntemle eklenebilmektedir. Bunlardan ilki Breadcrumb NacXT eklentisidir. Diğeri de Yoast SEO kullanarak tamamlanan fonksiyon ekleme işlemidir. Öncelikle Breadcrumb NavXT eklentisini kullanarak yapacağınız işlemlerde ilk olarak eklentiyi bulup siteye indirmeniz gerekiyor.

Eklentinin etkinleştirilmesi sürecinde bir bileşen üzerinden işlem yapmanız önemlidir. Bu aşamada ‘Görünüm’ sekmesine ve daha sonra ‘Bileşenler’e tıklamalısınız. Burada bileşenin görüntülenmesini istediğiniz web sayfanın bölgesine sürüklemeniz yeterlidir. Fonksiyonu temanıza hızlı bir şekilde eklemek için ‘header.php’ dosyasına, aşağıda paylaşacağımız kodları ekleyebilirsiniz.

Kod ekleme işlemi tamamlandıktan sonra fonksiyonu dilediğiniz yerde görüntülemek için eklenti kullanmanızda yarar var. Uygulamak istediğiniz farklı ayarlar için ise eklentinin ‘Ayarlar’ sayfasına gitmeniz yeterli olacaktır. Bu kısımda birçok element ile karşılaşabilirsiniz. CSS3 tablonuzda özel bir class olarak tanımlayabileceğiniz bu fonksiyon için farklı taksonomiler de kullanabilirsiniz.

Yoast SEO Kullanarak Breadcrumbs Fonksiyonu Ekleme
Bu konuda yapmanız gereken ilk işlem, web sitenize Yoast SEO’yu indirip kurmak olacaktır. Yükleme işlemini tamamladıktan sonra WP alt temanıza bir kod parçacığı eklemelisiniz. Dilediğiniz şablona ekleyebileceğiniz bu kod parçacıkları için tavsiye edeceğimiz konumlar, ‘header.php’, ‘page.php’ ve ‘single.php’ olarak sıralanabilir. İlgili kod parçacığı da aşağıdaki gibi olacaktır.

Kodu uygun bir şekilde ekledikten sonra sırasıyla, Yoast SEO – Search Appearance – Yol Haritası sekmeleri üzerinden Breadcrumbs ayarlarınızı etkinleştirmeniz gerekiyor.

Breadcrumbs Kullanımının Yararları
Bu fonksiyon kullanıcı deneyimine yardımcı olmakla beraber SEO açısından da yararlıdır. Kullanıcılarınızı sitenizdeki hangi sayfada bulunduklarını ve ilgili sayfaya nereden geldiklerini takip edebilmeleri açısından kapsamlı bir erişebilirlik seçeneği sunar. İki farklı yöntemi kullanarak bu işlemi sağlayabilirsiniz. Ayrıca direkt bileşen eklemek elbette daha pratiktir. Fakat mevcuttaki özelleştirme seçeneklerine erişim sağlamayacağı için Yoast veya eklenti ile işlemi tamamlamanızda yarar var.

Breadcrumbs fonksiyonu ekleme konusundaki tavsiyemiz, kod ekleyerek işlem yapmanız olacaktır. Sitenizin rakiplerinizden daha farklı görünmesini sağlayan bu seçenek Breadcrumbs’dan daha etkin bir şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır. Küçük bir özellik gibi görünse de gerçekten büyük bir özelliği kullanmaya başlayacağınızı unutmayın.
 

Konuyu Okuyan Kullanıcılar

Uzman Yazar Reklam Alani

Skype

Uzman Yazar Destek

StarTR

İnteraktif Siteler

Uzman Yazar

Resmi İnstagram Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Youtube Kanalı

Uzman Yazar

Resmi Facebook Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Twitter Sayfası

Google

Uzman Yazar Archive

Uzman Yazar

WhatsApp Destek Hattı