Neler yeni
StarTR Türkiye,nin Sanal Sohbet Odaları esokey, okeylisans, OkeyLisans İnternet Hizmetleri

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

UzmanYazar Sponsorluk 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 📨

Uzmanazar | kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası

Haberler Rusya İnternet Güvenliğini Sağlamak Amacıyla Küresel İnternet Bağlantısını Kesecek

Uzman Yazar

Yönetici
Administrator
Katılım
23 Nisan 2020
Mesajlar
103
Tepki Puanı
95
Puanı
13
Yaş
46
Konum
Turkey
Web
uzmanyazar.net
Eğitim
Lise
İlgi Alanı
Java
Cinsiyet
Takım
lIr3ry
Medeni
DisPVx
Rusya İnternet Güvenliğini Sağlamak Amacıyla Küresel İnternet Bağlantısını Kesecek

Gelişen internet dünyanın bir ucundan diğer ucuna kesintisiz iletişimi mümkün kılsa da verilerin kötü amaçlı kişilerin eline geçme riski, kişileri tedirgin ediyor. Bu endişe ulusal çapta yaşanınca neler olabileceğini Rusya, geçici süreliğine küresel internet bağlantısını keserek tüm dünyaya gösterdi. Ancak bu durumun kalıcı olması düşünülüyor.

İnternetin açtığı yeni kapılar, günlük yaşantımızı her seferinde bir nebze daha kolaylaştırıyor. Aramızda binlerce kilometre olsa da farklı ülkelerdeki bireylerle veri alışverişi yapabilmemizi mümkün kılan internet, son zamanlarda sık sık güvenlik sorunlarıyla karşımıza çıkıyor. Sitelerin saldırılara uğraması veya kişisel verilerin çalınıp satışa konulması gibi olaylar, gündelik hayatımızda karşımıza çıkıyor.
Rusya da bu noktada kendi önlemini almak istiyor. Bireylerin de ötesine geçen Rusya’da Putin, tüm ülkenin siber güvenliğini sağlamak amacıyla Rusya'nın kendi yerel interneti üzerinde çalışıyor. Bu internetin denemelerini yapmak için Putin, ülkenin küresel internet bağlantısını kesti.

Amaç interneti kesmek değil, veri girişini ve çıkışını engellemek​

Rusya, internet testlerini 15 Haziran ve 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirdi. Yerel internetin ne derecede güvenilir olduğunu anlamak üzere yapılan testler, oldukça pozitif sonuçlar verdi. İnternet Araştırma Enstitüsünden Karen Kazaryan, testlerin yoğun olduğunu fakat başarılı geçtiğini söyledi. Buna ek olarak Kazaryan, testlere şimdilik tam olarak güvenilemeyeceğini de ekledi.

Bu sürecin sonuca varması için oldukça zorlu yollardan geçilmesi gerekiyor. Onlarca hizmetten bir süreliğine mahrum kalınması ve hesaba katılmayan birçok problem, bu konuda Rusya’yı bekliyor olacak.
Bu sorunlar, Rusya yerel interneti pratiğe döktüğünde de peşini bırakmayacak. Bu sefer de altyapı problemleri ve giriş çıkış noktalarının zor kontrolü gibi sorunlar baş gösterecektir. Rus yetkililer, bu gibi problemlerle karşılaşmaya hazır olduklarını, zaten bunun bir öğrenme süreci olduğunu söylüyor. Bu da ülkenin yerel internet alanında gerçekten ilerlemek istediğini gösteriyor.
 
Uzman Yazar Reklam Alani

Skype

Uzman Yazar Destek

StarTR

İnteraktif Siteler

Uzman Yazar

Resmi İnstagram Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Youtube Kanalı

Uzman Yazar

Resmi Facebook Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Twitter Sayfası

Google

Uzman Yazar Archive

Uzman Yazar

WhatsApp Destek Hattı