Neler yeni
StarTR Türkiye,nin Sanal Sohbet Odaları esokey, okeylisans, OkeyLisans İnternet Hizmetleri

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

UzmanYazar Sponsorluk 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 📨

Uzmanazar | kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası

Sosyal Medya LinkedIn Hacklendi! 500 Milyon Kullanıcı Bilgileri Satışa Çıkarıldı

Monarch

Yönetici
System Admin
Katılım
20 Nisan 2020
Mesajlar
87
Tepki Puanı
95
Puanı
2
Konum
Turkey
Web
www.startr.org
Eğitim
Üniversite
İlgi Alanı
Java


LinkedIn Hacklendi! 500 Milyon Kişinin Bilgisi Çalındı! 2 Milyon Veri de İspat İçin Yayınlandı.
Facebook’tan sonra şimdi de LinkedIn! 500 milyon kişinin bilgileri çalındı, satışa çıkarıldı.


Geçtiğimiz hafta Facebook'taki 530 milyon kullanıcının bilgilerinin çalındığı haberinin ardından bir haber de sosyal medya platformu LinkedIn'den geldi. Platformdaki 500 milyondan fazla kullanıcının bilgilerinin çalındığı ve çevrimiçi olarak satışa sunulduğu ortaya çıktı.

İş dünyası tarafından sıkça kullanılan LinkedIn’de bulunan 500 milyondan fazla kişinin bilgilerinin çalındığı ve çevrimiçi forumlarda satışa sunulduğu açıklandı.

LinkedIn'in 740 milyon aktif kullanıcı bulunuyor. Çalınan veriler, sitedeki kullanıcıların yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor.
Hackerlar verilerin çalışınmasına kanıt olması için 2 milyon kullanıcının bilgilerinden oluşan bir örneği paylaştı. Söz konusu örnekte üyelerin isimleri, e-posta adresleri, telefon numaraları, çalışma bilgileri, sosyal medya bağlantıları gibi birçok veri bulunuyor.

Bir LinkedIn yetkilisi tarafından yapılan açıklamada “Sorun hala araştırılıyor, çalınan bilgiler herkese açık olarak görüntülenebiliyor. Üyelerimizi ve onların verilerini korumak için çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Hackerlar son dönemlerde saldırılarını iyice artırdı. Geçtiğimiz şubat ayında Florida eyaletinde yer alan ve 15 bin kişiye içme suyu sağlayan bir su sebekesi de saldırıya uğramıştı. Siber suçlular böylece şehir suyuna kimyasallar karıştırmıştı.

Siber suçluların hedefinde Facebook, Twitter, Samsung, Apple vs. gibi isimler de bulunuyor. Daha kısa süre önce 530 milyon Facebook kullanıcısının verisi ele geçirildi. Ancak siber saldırganlar rahat durmadı ve bu sefer de Linkedin'in teknik bir açığından yararlanıp, 500 milyon kişinin verisini çaldılar.

PEKİ LINKEDIN'DAN ÇALINAN VERİLERDE NELER VAR?
Linkedin
verilerinde neler var? Ele geçirilen bilgiler arasında Linkedin profil isimleri, E-posta adresleri, telefon numaraları, isimler ve soyisimler, bağlantılar ve sosyal medya bağlantıları yer alıyor.

Bilgisayar korsanları elde ettikleri Linkedin kullanıcı verilerini Darkweb'te satışa çıkardı. Hackerlar verileri ele geçirdiklerine kanıt olması için 2 milyon kullanıcının bilgisini de yayınladı.

ÇALINAN BİLGİLERLE NELER YAPILABİLİR?
Bu bilgiler dolandırıcılar için oldukça değerli. Bu tarz hassas bilgilerin kötü niyetli kişiler tarafından ele geçmesi pek iyi sonuçlara yol açmıyor. E-posta adresinize dolandırıcılık mailleri gelebilir. Yani kimlik avı yöntemleri daha ikna edici olabilir. Bununla birlikte sosyal mühendislik de işin içine giriyor.
Şu an için Linkedin konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.


KULLANICILAR PEKİ NE YAPMALI?
Güvenlik uzmanları konuyla ilgili olarak kullanıcıları uyardı ve alması gereken güvenlik önlemleri konusunda tavsiyelerde bulundu.
Güvenlik uzmanlarının tavsiyelerine göre Linkedin veya başka herhangi bir platform olsun, eğer üye olduğunuz bir yere siber saldırı düzenlenmiş ve bilgiler çalınmışsa ilk işiniz parola ve E-posta adresinizi değiştirmek olmalı. Yeni şifrenizi güçlü bir kombinasyonla oluşturun. Şifrede harfler, sayılar ve işaretler kullanın.

Uzmanlar iki faktörülü kimlik doğrulama sisteminin de kullanılması gerektiğini belirtiyor.
Son olarak her yerde aynı e-posta ve şifre kombinasyonunu kullanmayın. Şifreniz her platform için farklı olmalı.
 
Uzman Yazar Reklam Alani

Skype

Uzman Yazar Destek

StarTR

İnteraktif Siteler

Uzman Yazar

Resmi İnstagram Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Youtube Kanalı

Uzman Yazar

Resmi Facebook Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Twitter Sayfası

Google

Uzman Yazar Archive

Uzman Yazar

WhatsApp Destek Hattı