Neler yeni
StarTR Türkiye,nin Sanal Sohbet Odaları esokey, okeylisans, OkeyLisans İnternet Hizmetleri

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

UzmanYazar Sponsorluk 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 📨

Uzmanazar | kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası

Sosyal Medya İrademiz Ele Geçiriliyor; Dark Pattern Nedir ?

Monarch

Yönetici
System Admin
Katılım
7 Mart 2021
Mesajlar
85
Tepki Puanı
90
Puanı
2
Konum
Turkey
Web
www.startr.org
Eğitim
Üniversite
İlgi Alanı
Java
irademiz ele geçiriliyor, dark pattern nedir ?
Dark Pattern
Dark Pattern uzun yıllardır hayatımızda olmakla birlikte teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok daha karmaşık bir hal almıştır.
Temelde bu paternler özellikle kullanıcıların dikkatlerini farklı yere yoğunlaştırmak veya onları caydırabilecek etkenlerden uzaklaştırmak ve kullanıcıları yönlendirerek kullanıcıları, sistemin çıkarları doğrusunda manipüle etmek amacıyla kullanılırlar.

Tüketicilerin bu paternler yüzünden yanılgıya düşmeleri, karar verme mekanizmalarının etkilenmesi sonucunda aldıkları mal veya hizmetlerde beklemedikleri sonuçlarla karşılaşmaları dışında son dönemde özellikle kişisel verilerinin de platform/site/uygulama tasarımcıları tarafından bu paternler sayesinde yukarıda bahsedilen amaçlarla toplandığı ve işlendiği görülmektedir.

Büyüme Hilesinin Bir Aracı Olarak Dark Pattern
Endüstri içerisinde başarıların ölçülmesi adına doğrudan kullanıcıların yaptığı etkileşimler ele alınmaktadır. Bu sebeple etkileşimleri artırmak adına son dönemlerde popülerleşen “growth hacking” disiplini içerisinde Karanlık Patern kullanımları göz ardı edilebilir ve hatta teşvik edilen bir konuma gelmiştir.

Hedef Kitle
Bu konuda araştırmalar göstermektedir ki özellikle renkli, düşük gelirli kişiler, çocuklar ve yaşlı bireyler Karanlık paternlerin kurbanı olarak kendi iradeleri dışında mahremiyet kaybı, finansal kayıp ve dolandırıcılıkla karşılaşma ihtimalleri daha fazladır. Dijital okuryazarlık oranının artmasıyla birlikte karanlık paternlerin tespit edilmesi ve bunlardan korunma oranı artmaktadır.

Dark Pattern ve Yasal Olarak Düzenlenmesi
Bunun önüne geçmek amacıyla 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe giren California Consumer Privacy Act (CCPA) Karanlık paternler aracılığıyla kişiler verilerin toplanmasını yasaklamış ardından Colarado eyaleti benzer bir adım atmıştır. Federal düzeyde bu paternlerin önlenmesi adına çalışmalara da Federal Trade Commission (“FTC”) tarafından Nisan ayında başlanmıştır.

FTC ayrıca bu süreç içerisinde Karanlık Patern kullanarak tüketicilerini manipüle ederek binlerce kişisinin uygun izin olmaksızın aboneliklerini yenileyen ABCmouse kurumuyla yapılan uzlaşmada 10 Milyon Dolar ödemesi emredilmiştir.

Hem Federal düzeyde hem de eyalet düzeyinde karanlık patern kullanımıyla ilgili olarak işletmelere yönelik verilebilecek yüksek para cezaları göz önüne alındığında, kurumların karanlık kalıplarla ilgili yasal düzenlemelerin gelişiminin bilincinde olarak hareket etmelerinin kritik önemi ortaya çıkmaktadır.

Bu noktada kurumların gelişen yasal düzenlemelere uyum sağlamak adına kullanıcı arayüzleri ve diğer tasarımlarını gözden geçirmeleri ve kullanıcılarının iradelerini serbestçe gösterebilecekleri şekilde tasarımlar yapmaları, karanlık paternler kaçınmaları gerekecektir.
 

Konuyu Okuyan Kullanıcılar

Uzman Yazar Reklam Alani

Skype

Uzman Yazar Destek

StarTR

İnteraktif Siteler

Uzman Yazar

Resmi İnstagram Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Youtube Kanalı

Uzman Yazar

Resmi Facebook Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Twitter Sayfası

Google

Uzman Yazar Archive

Uzman Yazar

WhatsApp Destek Hattı