Neler yeni

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

UzmanYazar Sponsorluk 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 📨

Uzmanazar | kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası

Sosyal Medya Çamlıca Kulesi

Katılım
7 Mart 2021
Mesajlar
95
Tepki Puanı
87
Puanı
3
Yaş
45
Konum
Turkey
Web
uzmanyazar.net
Eğitim
Lise
İlgi Alanı
Java
Cinsiyet
Takım
lIr3ry
Medeni
DisPVx
Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi, İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki Küçük Çamlıca Tepesi'nde yer alan kule, Eylül 2020'de tamamlanıp hizmete girmiştir. İstanbul'daki en yüksek yapıdır. Kule hizmete girdikten sonra şehirdeki diğer anten ve anten kuleleri kaldırılmıştır. Toplam yüksekliği 365 metre olan kulenin 220 metrelik bölümü 53 katlı betonarme yapı, 145 metrelik bölümü ise antendir. Maliyeti ₺170 milyon (yaklaşık 48,5 milyon ABD doları, 2017) olan kulede iki restoran ve bir seyir terası bulunmaktadır.
2702672_1200x627.jpg

Çamlıca'da görüntü kirliliği oluşturan antenler ve kulelerinin tek bir noktada toplanması için yapılan kulenin tasarımında Türkler için tarih boyunca önemli bir simge olan lale çiçeğinden esinlenilmiştir. Kulenin ana aksı lalenin köklerini ve besleyici gövdesini simgelerken güneşe doğru yükseldikçe yapılandırılan seyir terası ve restoran katları henüz açmayan bir lale tomurcuğunu simgeler. Panorama asansörleri giriş katından antenlerin olduğa kata kadar yükselen ana kabuğun iki yanında yer almakta ve İstanbul Boğazı'nın Asya ve Avrupa kıtalarını ayırıp bütünleştirmesi gibi bir rol oynamaktadır.

Kulenin inşaatı 1 Mart 2016'da başladı ve Sarıoğlu İnşaat tarafından yapıldı. 21 m derinliğinde bir temel üzerine betondan yapılmıştır. 220.50 m yüksekliğindeki beton kulenin üzerine radyo ve televizyon yayını için 145 m yüksekliğinde çelik bir direk monte edilmiştir. Kulenin toplam yüksekliği 365,50 m olup, tepesi deniz seviyesinden 583,5 m yüksekte durmaktadır. Kesiti, yukarı doğru küçülen 13 ve 16 m ana eksenleri ile eliptik şekle sahiptir. Her bir kule zemini 4,50 m yüksekliğindedir. 33. ve 34. katlarda 148 ve 153 m yükseklikte iki gözlem terası bulunmaktadır. 153 ve 175 m yükseklikteki 39. ve 40. katlar bir restoran ve kafeteryaya ev sahipliği yapmaktadır. Kütüphaneler ve teşhir salonları katlarda yer almaktadır. Kuleye panoramik bir asansör ve bir servis asansörü hizmet vermektedir. Kulenin yılda yaklaşık 4,5 milyon ziyaretçi çekmesi planlanıyor.

Küçük Çamlıca Kulesi 125 yayın vericisine (DVB-T2 ve DAB uyumlu) ev sahipliği yapabilmektedir.

2021 yılı itibari ile inşaat tamamlanmış ve test yayınlarına başlanmıştır.
 

Konuyu Okuyan Kullanıcılar

Uzman Yazar Reklam Alani