Neler yeni
StarTR Türkiye,nin Sanal Sohbet Odaları esokey, okeylisans, OkeyLisans İnternet Hizmetleri

Evde Kal Türkiyem 💕

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

UzmanYazar Sponsorluk 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 📨

Uzmanazar | kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası

Android 1 Milyondan Fazla Android Kullanıcısını Etkileyen Bir Zararlı Yazılım Keşfedildi

Uzman Yazar

Yönetici
Administrator
Katılım
23 Nisan 2020
Mesajlar
103
Tepki Puanı
95
Puanı
13
Yaş
46
Konum
Turkey
Web
uzmanyazar.net
Eğitim
Lise
İlgi Alanı
Java
Cinsiyet
Takım
lIr3ry
Medeni
DisPVx
HumanSecurity isimli ekip, bir milyondan fazla Android kullanıcısını etkileyen PARETO isimli zararlı bir yazılımı tespit etti. PARETO, uygulamalarla birlikte kullanıcıların telefonuna yüklenerek sahte reklamlar izletiyor ve dolandırıcılara haksız kazanç sağlıyor.

Kullanıcılar için risk teşkil eden zararlı yazılımlar, günümüz dünyasının en büyük problemlerinden biri. Sık sık karşılaşılan ve kişisel veri hırsızlığından dolandırıcılığa kadar pek çok riski bulunan bu durumun çözümü için sayısız çalışma yapılsa da henüz 'yüzde 100 güvenli' bir dijital dünya yaratmayı başarabilmiş değiliz. Bu da beraberinde bir sürü tatsız olayı getiriyor. Üstelik çoğu zaman kullanıcıların ruhu bile duymuyor.
Bu durumun son örneklerinden biri ise Human isimli projenin güvenlik ekibi tarafından keşfedilen yeni bir zararlı yazılım oldu. 2012 yılında kurulan ve dijital deneyimi botlardan arındırarak insanlar için güvenli bir hale getirmeyi hedefleyen bu proje, dijital dünyaya ait her başlığı 'insana ait' hale getirmek istiyor. Projenin çalışma alanları arasında mobil uygulamalar, sosyal medya, reklam ve pazarlama faaliyetleri gibi pek çok konu başlığı bulunuyor. Son çalışmaları ise Android kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir zararlı yazılım ile ilgili.

Sahte reklamlar ile kullanıcılar üzerinden para kazanan bir zararlı yazılım: PARETO​


1 Milyondan Fazla Android Kullanıcısını Etkileyen Bir Zararlı Yazılım Keşfedildi

HumanSecurity ekibi tarafından tespit edilen yeni bir zararlı yazılım, 9 tanesi Google Play üzerinden indirilebilen yaklaşık 30 uygulama ile birlikte geliyor. Kullanıcıların telefonlarına uygulama ile birlikte bir kit yükleyen bu zararlı yazılım, bu kit ile telefonları birer akıllı televizyon gibi göstererek sahte reklamlar gösteriyor. Akıllı televizyon reklamları daha yüksek gelir sağladığı için dolandırıcılar bu yolla haksız kazanç elde ediyor.

Reklam sağlayıcılarının durumu tespit edememesinin yanında kullanıcılar için de ne gibi bir durumla karşı karşıya olduklarını anlamak neredeyse imkansız. Bu da PARETO ve benzeri zararlı yazılımları oldukça tehlikeli hale getiriyor.
Şimdiye kadar PARETO'nun kullanıldığının tespit edildiği uygulamalar arasında 100 binden fazla yüklemesi olan Flash Light, binden fazla yüklemesi olan Mobile Screen Recorder with yine binden fazla yüklemesi olan Sling Puck 3D Challenge, 10 binden fazla yüklenen Hole Ball King, 50 binden fazla yüklenen Save The Balloons, 10 binden fazla yüklenen Light Torch SOS gibi pek çok popüler uygulama yer alıyor.

PARETO gibi zararlı yazılımların Play Store üzerinden bile rahatça telefonlarımıza girebilmesi, Android'in güvenlik geliştirmeleri noktasında hala pek çok açığının olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar, Android'in 'güvenli bir işletim sistemi' olduğunu kanıtlayabilmesi için henüz yapması gereken çok fazla şey olduğunu ifade ediyor.
 
Uzman Yazar Reklam Alani

Skype

Uzman Yazar Destek

StarTR

İnteraktif Siteler

Uzman Yazar

Resmi İnstagram Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Youtube Kanalı

Uzman Yazar

Resmi Facebook Sayfası

Uzman Yazar

Resmi Twitter Sayfası

Google

Uzman Yazar Archive

Uzman Yazar

WhatsApp Destek Hattı